Historia pewnej kartki świątecznej

W październiku wzięłam udział w warsztacie Scrapbooking. Kartki bożonarodzeniowe. Od tego czasu utwierdziłam się w przekonaniu, że uwielbiam tę technikę, i że czas pokazać dzieciom jej uroki. I tak na podstawie jednego warsztatu, jednej inspiracji, indywidualnych zdolności dwóch dziewczynek i dwóch chłopców z klasy trzeciej, powstały oryginalne kartki świąteczne.

Na warsztacie korzystaliśmy z przepięknych papierów do scrapbookingu, stempli, maszynki Big Shot, śniegu w paście i innych cudów. W świetlicy użyliśmy skrawki papieru, które mieliśmy na stanie (i te, które wyszperałam z domowych szuflad), nożyczek, białej farby i powiem Wam, że też było magicznie :) Od razu uprzedzam, że ta kartka możliwa jest do wykonania tylko z małą grupą dzieci.




Wykorzystane materiały:
 - biała karta w kwadracie 13,5cm x13,5cm,
 - klej w sztyfcie, klej magiczny,
 - nożyczki, nożyczki ozdobne, ołówek, linijka, patyczki kosmetyczne,
 - kolorowy papier - granatowy, zielony, brązowy, biały, żółty, kremowy, złoty, srebrny,
 - kalka,
 - wzorzysty papier na ramkę o wymiarach 13,5 cm x 13,5 cm
 - brokat w kleju, małe gwiazdki,
 - mały kawałek gazy,
 - odrobina gęstej, białej farby.

Czas pracy: minimum 45 minut.

Wiek dzieci: testowane na trzecioklasistach.

Wykonanie:
1. Zaczynamy od narysowania i wycięcia kilku choinek oraz domku.
2. Naklejamy granatowy kawałek papieru w górnej części kartki świątecznej.
3. Wydzieramy lub wycinamy z różnych papierów i kalki potrzebne elementy, następnie układamy je bez przyklejania na kartce w celu sprawdzenia, które warstwy do siebie pasują. Można dołożyć również kawałek gazy.


4. Przyklejamy warstwy od góry!!, ale tylko dolną część danego elementu. Każda warstwa musi trochę odstawać od kartki, dzięki temu robi się ona przestrzenna i bez problemu można dokleić drzewa z domkiem. Można przykleić jedną warstwę, następnie drzewa, kolejna warstwa, domek itd. To zależy od dzieci :)


5. Po przyklejeniu wszystkich elementów, nakładamy patyczkiem kosmetycznym białą farbę na drzewa i domek. Natomiast niebo smarujemy brokatem w kleju i posypujemy malutkimi gwiazdkami. Kartkę odstawiamy do wyschnięcia.


6. Ze wzorzystego technicznego papieru (oczywiście może być gładki) wycinamy ramkę. Użyliśmy do tego ozdobnych nożyczek, więc łatwo nie było. Przy takim formacie kartki nasza ramka ma mniej więcej 1,5 cm szerokości. Trzecioklasistom ta część sprawiła najwięcej trudności.


7. Na końcu możemy dodać napis Wesołych świąt.

Na zdjęciach zaprezentowane są kartki Emilii i Honoraty. Mam nadzieję, że szczęśliwie dotarły do dwóch świetlic szkolnych z Polski. Niestety nie pamiętamy, do której szkoły je wysłaliśmy ;)
Prace chłopców natomiast pojechały na konkursy świąteczne :)

A to moja kartka świąteczna, która posłużyła dzieciom za inspirację :)


Komentarze

Popularne posty